Anasayfa Yazılar Ev Nasıl Taşınır ve Taşıma Aşamaları Nelerdir ?

Ev Nasıl Taşınır ve Taşıma Aşamaları Nelerdir ?

Google Gönderilme Tarihi: 27.9.2011

ev taşıma işlemi sırasında paketleme

Hemen hemen herkes yeni bir eve taşınmayı sever. Bu durum yeni arkadaşlar ve yeni komşularla tanışmak, yeni bir badana yaptırmak ve kendi zevkinize göre bir dekorasyon yaptırmak için heyecan vericidir. Ancak ev taşıma aynı zamanda da en zorlu işlerden biridir. Yorucudur, taşınmanın kendisi bile çevre değiştirme deneyiminin getirdiği zevki neredeyse tamamını alır götürür. Düzenli ve verimli olmak taşınmanızı mümkün olduğu kadar kolay olmasına yardımcı olacaktır. Bu yazımızda Ev Nasıl Taşınır ve Taşıma Aşamaları üstünde duracağız.

1- Ev Taşıma planlama öncesinde elinizden geldiği kadarıyla arkadaşlarınızı bilgilendirin.

Arkadaşlarınızın olması taşınmanızı çok daha kolaylaştıracaktır. Arkadaşlarınızı taşınacağınız günün tarihi konusunda da bilgilendirmeyi unutmayın. Bu sayede planlarında o güne dair bir yer açmalarını sağlarsınız.

2- Taşınma için paketleme nasıl yapılır ?

3- İnsanların nereye götüreceklerini kolaylaştırmak için her kutuyu tercihen kutunun yanında ve üstünde iyi bir biçimde sınıflandırın. Ortak kullanılan kısaltmalar: Pc, Ofis, Mutfak, Wc, Özel, Kırılacak vb...

4- Eşyaları kaldırmak ve taşımak için en az iki kişiye ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Paketlenmiş kutuları kolay erişilebilir olması için kapıya yakın tutarak eşyaları düzenlemeleri gerekecektir. Bu yaşlı ve çok uygun olmayan ancak yardım etmek isteyen birisine iyi bir görev tahsis etmektir. Hangi kategorinin paketlenmesi/paketlenmemesi gerektiğini gösteren ve nereye gideceğini belirten bir ana listeleri de olmalıdır.

5- Ekibin geri kalanı kamyonu yüklemeye başladığında buzdolabını boşaltıp içindeki bozulacak yiyecekleri bir soğutucunun içine doldurun.

Piknik buzdolapları bunun için uygun olabilir. Gerektiği taktirde yarım kilo kuru buz (donmuş karbondioksit) taşınmak ve buzdolabını baglamak icin yeterince uzun süre herşeyi soğuk tutar.

6- Resimdeki kutu kamyonetlerinin rampasını kullanırken rampanın yere monte edildiğinden emin olun.

ev taşıması sırasında kamyonet

Rampayı kamyonetin altına tam olarak uzattığınızda kamyonetin yük yerinin ağzında yuvalarına uyacak iki sivri uç bulacaksınız.

7- Ağır eşyaları önce yüklemek esastır.

böyle yapmak yükü dengeler ve kamyonun yada treylerin yolda savrulmasına mani olur. Önce en ağır kutuları yükleyin. Kamyonun ön tekerleklerine doğru arka taraftan başlayarak tuğla katmanları gibi yığın.

Kutuları sabitlemek için T yığını yapın: Evlerdeki tuğlalar gibi altta yatay bir katman üzerine dikey bir sütun olacak şekilde yerleştirin. Aynı ebattaki kutuları dikey sütunlar oluşturacak şekilde yerleştirmekten kaçının. Yerleştirecek alanı artırmak için erkenden yükeseğe yığıp, duvarları sabitlemek esastır.

8- Son ağır kutular duvarı tamamlandığında düşmelerine engel olmak büyük, düz mobilyaları yüklemeye başlayın.

Buzdolabı, elbise dolabı gibi. Çizilmemeleri için mobilya battaniyelerini (ya da herhangi bir eski battaniyeleri) bu eşyalar arasında tutun. Tetris tarzı mümkün olduğunca az yer kaplayacak şekilde istiflemeyi sağlamak için büyük öğeleri yüklemeye devam edin.

9- Kanepe, yatan koltuk gibi kalan bütün büyük eşyaları sonra kamyona alın

Her eşyanın kapıdan nasıl geçeceğine emin olun; böylece yeni evinizde de aynı şekilde girebilirsinizi.

10- Evdeki geri kalan eşyaların nihayetinde nereye gitmesi gerektiğini anlamaya çalışın, eşyaları kapıp yüklemeden önce düşünmeye zaman ayırın.

Eğer yakın yere taşınıyorsanız ikinci bir yolculuk da her zaman bir seçenektir, ama taşıma esnasında değişim yapılmamalıdır. Bu durum eşyaların kırılmasına ve büyük bir kargaşaya yol açar. Doğru ebatlarda bir kamyon veya treyler kullanmak yardımcı olur.

11- Bebek arabasının yüklenmesi gereken en son eşya olduğunu unutmayın; böylelilkle yeni evinize varır varmaz elinize geçecek.

Eğer mümkünse yeni evin kapı sundurmasına rampayı uzatın. Ekibin tümünü herhangi bir engelin olmaması konusunda emin olmak için gözlemci olarak kullanın. Sundurmaya yakın olduğunuzda rampayı uzatın ve yere kancalayın ve ekipten birini diğer ucunu taşıttırın. Çoğu rampa yerde olmadığı sürece kancalanmaz.

12 -Teslimat sırasında her bir odanı her bir odanın büyük eşyalarını nereye koyacağınıza karar verin.

Taşımacılara kanepeler, televizyon, dolaplar, yataklar, mutfak dolapları, komidinler gibi büyük eşyaların nereye konacağını gösterin.Her odanın kutusunun ve küçük eşyalarının nereye konacağını seçin. Böylelikle kutuları tekrar taşımanıza gerek kalmayacak. Gerekirse kolay yerleşebilmeniz için duvarlara post-it yapıştırabilirsiniz.

13- Yeni evinizdeki su ısıtıcısının/kombinin açık/kullanılabilir durumda olmasına ve her odada elektriğin olmasına dikkat edin.

14- Yeni evinizde ne kadar boşluk olduğuna emin olun, yeterli boşluk yokmuş gibi elinizdeki kutuların hangilerinin uymayacağını bakın.* Ev Taşıma Tüyoları

Eğer küçük çocuklarınız varsa, ilk gecenen ürkütücü olabileceği ihtimalini dikkate alın. Yeni sesler, yeni oda ve bir sürü karışıklık. Çantanızda kolaylıkla bulabileceğiniz bir gece lambası ve battaniye olduğundan emin olun.Bu oldukça önemli.

Bir aşamayı alttan üste takip etmek için iyi bir kural: taban, kutular, ıvır zıvırlar. Temelde bir sıra veya dikey bir sütun ile başlayın ( mobilyalar, ağır eşyalar, büyük nesneler), sonra bazı kutuları kullanın (altlıklara ilaveten mobilya koruması için), sonra bütün çeşitli nesneleri en yukarı kutularıyla yerleştirin ( tırmıklar, golf sopaları, hasırlıklar, yemek masası andalyeleri, vb gibi..). İzlemek için iyi ve kolay bir yoldur.

Ne kadar çok insan size yardımcı olabilirse işiniz daha kolaylaşacaktır. Bir iş bazen tüm gün 3-4 kişiyle halledilebilirken, aynı iş 14 ten fazla kişiyle 30 dakikada yapılabilir. Bu nedenle elinizden geldiğince kişiye haber vermeniz en iyisidir. Eğer yürüme alanı arttırmak zorundaysanız birkaç kişiye bodrumdaki eşyalarınızı çıkarttırabilirsiniz. Ve her zaman usta kişileri kamyon yüklemede kullanın. (Tüm eşyaları güvenli bir şekilde sığdırmak için düzenlem)

* Önemli Uyarılar

Suyatağı minderleri büyük ve kolayca yırtılabilirdir. Çok dikkatli olun! Mümkün olduğu kadar boşaltabilmek için küçük bir emme pompas kiralamaya değer. Teyp, cd kapakları kapalı, kravat vb çekmeceleri kapatmayı unutmayın.

Herkes neyiniz varsa görecek. Eğer saklı tutmak istediginiz kişisel eşyalarınız varsa bunları ayrıca paketlemelisiniz, ev nasıl taşınır ayrıca aşamaları ne şekilde olacağına dair yazımızın sonuna geldik, düşüncelerinizi belirtmek için alt bölümde yer alan Yorum Bölümünü kullanabilirsiniz.

Ev taşımadan önce Ev Taşıma Fiyatları ve Nakliyat firmalarından Fiyat Talebi almak için size faydalı olabilecek bazı bağlantılar alt kısımda yazdık.

>> Evden Eve Nakliyat Fiyatları
>> Evden Eve Nakliyat Müşteri Talepleri


Bu yazı 5266 Kişi Tarafından Okundu

yorum dünyaBu Yazı için Yorumlar

Levent 28.9.2011

Yakın zama taşınma planları yaparken internet üzerinden neyi nasıl daha kolay taşıyabileceğimi araştırıyordum ve bu siteye rastladım. Yukardaki faydalı bilgileri ekleyen arkadaşa çok teşekkürler :) İhtiyacı olanlar için birebir bilgiler var, ellerinize sağlık :)

Elif Yılmaz 17.10.2011

Gerçekten cok kapsamlı bir yazı olmus. Elinize saglık.

Yorum Bölümü

Valid XHTML 1.0 Transitional

Anasayfa | Nakliyeciler için Belgeler | Amaç ve Hedeflerimiz | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Şartları | İletisim

Copyright © 2006-2011 EvdenEveNakliyat TR www.evdenevenakliyattr.com